Wassily Kandinsky – abstrakcjonizm w fotografii
Wassily Kandinsky Rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca i jeden z przedstawicieli abstrakcjonizmu. Autor prac trudnych w odbiorze, niejednoznacznych, metafizycznych. Twórca określenia „dzieło sztuki jest bramą do transcendencji”. Wassily Kandinsky nigdy nie był moim ulubionym autorem. Nie potrafiłem odnaleźć się w świecie Jego kwadratów i prostokątów, nie potrafiłem docenić kompozycji barwnych, które tworzył. Widocznie moja…
Oświetlenie typu butterfly
Oświetlenie typu butterfly… … to jeden z najprostszych schematów oświetleniowych, a jednocześnie bardzo efektowny i często wykorzystywany w fotografii portretowej, zwłaszcza przy zdjęciach typu “beauty”. Schemat ten znany też jest pod nazwą Paramount. Twarz oświetlona tym sposobem jest intensywnie rozjaśniona w górnej części (czoło, krawędź nosa, kości policzkowe, włosy nad czołem). W dolnej części twarz…
Podlaski photographic meeting nr 9
… to cykliczna impreza fotograficzna organizowana na Podlasiu przez Monikę Pietraszewską. Kilka razy w roku grupa pasjonatów fotografii – fotografów, modelek, wizażystek, stylistów itp. – spotyka się, za każdym razem, w innym miejscu na Podlasiu, by przez kilka dni oddawać się wspólnej pasji…
Lourdes – droga krzyżowa
Lourdes – bazylika św. Piusa X Jadąc do Lourdes niewiele wiedziałem o tym miejscu. Wiedziałem o objawieniach, o grocie maryjnej, o pielgrzymach licznie odwiedzających to święte miejsce. I na tym moja wiedza się kończyła :). Miałem swoje wyobrażenia, ale, jak się okazało, były kompletnie nietrafione. Największym zaskoczeniem była dla mnie bazylika św. Piusa X. Po…
Skarb z Panagiuriszte
Skarb z Panagiuriszte to zbiór naczyń odkryty w 1949 r. przez braci Deikov w okolicach miasta Panagiuriszte. Jest to wspaniałe dzieło mistrzów złotnictwa z wczesnego okresu hellenistycznego, które łączy starożytne greckie motywy ozdobne z tracką techniką wytwarzania. Podejrzewa się, że złota zastawa została wykonana w jednym z zakładów trackich w mieście Lampsakos w Azji Mniejszej. Prawdopodobnie należała do słynnego króla trackich Odrysów Seutesa III (330- ok. 300 p.n.e. ).
Mitoraj in Pompeii – my impressions from the exhibition
Mitoraj w Pompejach – Zachwyt, tym jednym słowem podsumowałbym swoje wrażenia po zobaczeniu wystawy. Postacie upadłych, antycznych herosów idealnie wpisują się w krajobraz starożytnego miasta. Idąc kamiennymi ulicami, wśród ruin dawnych domów, mijamy bohaterów…
Portret studyjny – Kalina
Zdjęcie, które chciałbym dziś przedstawić, powstało w październiku 2016r., jako część edytorialu Go(l)ddess. Sesja odbyła się w “domowym studio fotograficznym” 🙂 Założyliśmy, że będą to zdjęcia typu “beauty”, więc mimo dość dokuczliwej ciasnoty mieszkania, miejsca było dość, żeby nasze zdjęcia zrobić. Z uwagi na bogatą stylizację modelki postawiliśmy na minimalizm i prostotę samych zdjęć. Zaproponowałem czarne tło, lekko ożywione jedynie światłem…