[vc_row][vc_column width=”2/3″]

[/vc_column][vc_column width=”1/3″ css=”.vc_custom_1560240873366{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}”][ultimate_heading main_heading=”Hestia” heading_tag=”h3″ main_heading_margin=”margin-bottom:20px;”][/ultimate_heading][vc_column_text]

Była opiekunką ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Reprezentowała moralną ideę czystości i trwałości rodzinnego życia.

Hestia była córką Kronosa i Rei, siostrą Zeusa, Demeter i Hery oraz Posejdona i Hadesa. Jako najstarsza z córek była pierwszą połkniętą przez Kronosa. Podobnie jak Artemida ślubowała dziewictwo, nie miała własnej rodziny, choć opiekowała się wszystkimi rodzinami na świecie. Całe życie była samotna i oddana swemu powołaniu.

Hestia należała do bogów olimpijskich. Była ona najłagodniejszym z bogów i nigdy nie brała udziału w ich sporach. Nigdy nie schodziła także na Ziemię (cały czas pozostawała na Olimpie). Według niektórych źródeł oddała swoje miejsce na Olimpie Dionizosowi, ponieważ chciała opiekować się świętym ogniem na Ziemi.

Każde nowo narodzone dziecko, piątego dnia po urodzeniu, obnoszono dookoła ogniska oddając je Hestii w opiekę. Matka panny młodej rozpalała pierwszy raz ogień w nowym domu płomieniem pochodzącym z jej świątyni. Gość przychodząc do domu, w którym nie był mile widziany, musiał złapać się krawędzi ogniska. Odtąd gospodarze nie mogli mu nic zrobić.

Kult Hestii miał rodowód praindoeuropejski. Jest to przypuszczalnie jedno z najstarszych bóstw europejskich. Odpowiednikiem Hestii w mitologii rzymskiej jest Westa.

Jej atrybutami była pochodnia i ognisko.Nie miała świątyni ponieważ każde ognisko domowe było jej ołtarzem.

W rolę Hestii wcieliła się Dominika , makijaż i fryzura są dziełem Eweliny Łośko.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]