[vc_row][vc_column width=”2/3″]

[/vc_column][vc_column width=”1/3″ css=”.vc_custom_1552306219799{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}”][ultimate_heading main_heading=”Afrodyta” heading_tag=”h3″ main_heading_margin=”margin-bottom:20px;”][/ultimate_heading][vc_column_text]

Była boginią miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Była też najbardziej urodziwą boginią greckiego Olimpu.

Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Nieco inaczej przedstawiał to Hezjod, który w Teogonii pisał, że kiedy odcięte sierpem genitalia Uranosa (pokonanego przez Kronosa, gdy roztaczał się nad Gają jak niebo nad ziemią) wpadły do morza w pobliżu Cypru, woda otoczyła je białą pianą, z której następnie wyłoniła się przepiękna Afrodyta. Pływała po morzu w muszli, zatrzymując się u brzegów Kytery, a potem Cypru. Druga z tych wysp stała się jej ulubionym miejscem. Na jej brzegu oczekiwały już na nią Charyty: Eufrosyne, Aglaja i Talia, które odtąd zawsze towarzyszyły jej i służyły. Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini.

W innych mitach opisywana jest jako córka Uranosa i Hemery, zwanej Uranią. Według Homera była córką Zeusa i Diony.

Jej pierwszym kochankiem był Adonis. Była żoną Hefajstosa, ale nie była wierną żoną. Hefajstos ukrył w łożu pułapkę z mocnej, lecz niezauważalnej, metalowej sieci i schwytał w nią Afrodytę z Aresem. Potem wystawił ich na pośmiewisko przed innymi bogami na Olimpie.

W konkursie piękności między Herą, Ateną i Afrodytą, ta ostatnia obiecała Parysowi Helenę, żonę Menelaosa ze Sparty, za tytuł najpiękniejszej (jabłko niezgody), czym przyczyniła się do rozpętania wojny trojańskiej. W wojnie starała się sprzyjać Trojanom.

Jej atrybutami były: rydwan zaprzężony w gołębie, róża oraz mirt. Czczona była zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Ze względu na jej związek z morzem była czczona przez żeglarzy i w miastach portowych.

W rolę Afrodyty wcieliła się Arkoname , charakteryzacja jest dziełem Eweliny Łośko.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ultimate_heading main_heading=”Bogowie greccy” heading_tag=”h3″ main_heading_margin=”margin-top:25px;”][/ultimate_heading][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]