Nike, bogini zwycięstwa
Była uosobieniem zwycięstwa, zdobiła często pomniki upamiętniające słynne wiktorie odniesione w bitwach. Przedstawiano ją jako młodą kobietę …
[vc_row][vc_column width=”2/3″]
Demeter była jednym z pradawnych bóstw przyrody, boginią płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Nazywano ją „panią ziarna”, „panią zbóż”.
Według Teogonii Hezjoda Demeter była drugim dzieckiem Kronosa i Rei. Jej braćmi byli Zeus, Hades i Posejdon, siostrami Hestia i Hera, córką Kora (Persefona). Po urodzeniu została połknięta przez swego ojca, który według przepowiedni miał zostać pozbawiony władzy przez swojego potomka. Po tym, jak matka Demeter – Reja – podała Kronosowi napój wymiotny, Kronos wypluł połknięte potomstwo. Demeter została uwolniona przedostatnia. Była kochanką swojego brata Zeusa. Z tego związku urodziła się Persefona.
Hymn Do Demeter z VII wieku p.n.e. zawiera opis porwania Persefony przez Hadesa i odzyskanie jej przez Demeter. Persefona została uprowadzona za przyzwoleniem Zeusa, jej ojca, przez swego wuja podczas zabawy z córkami Okeanosa (Oceanu). Prawdę o porwaniu wyjawił zrozpaczonej matce Helios, bóg słońca. Obrażona Demeter udała się do Eleusis, gdzie została przyjęta w pałacu Keleusa. Będąc w żałobie, przestała troszczyć się o urodzaje zbóż. Ziemię nawiedziła klęska głodu i ludzie zaprzestali składania ofiar bogom. Zeus nakazał Hadesowi zwracać matce Persefonę na sześć miesięcy w ciągu roku. Gdy córka powracała, uradowana Demeter przyozdabiała ziemię kwiatami, rozpoczynała się wiosna. Gdy Persefona musiała powracać do małżonka, na znak żałoby życie na ziemi zamierało.
Według jednego z opowiadań do Demeter zalecał się Posejdon. Bogini zamieniła się w klacz, żeby uniknąć zalotów. Posejdon jednak pokrył ją, przybierając postać ogiera. Z tego związku bogini urodziła konia Arejona i córkę Despojnę.
Demeter była przedstawiana jako poważna kobieta z wieńcem kłosów na głowie. W ręku trzymała sierp, pochodnię lub kosz owoców. Bogini poświęcone były kłosy, mak, złotogłów, żuraw. W ofierze składano jej zazwyczaj krowę, miód lub owoce.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
Była uosobieniem zwycięstwa, zdobiła często pomniki upamiętniające słynne wiktorie odniesione w bitwach. Przedstawiano ją jako młodą kobietę …
Hera była żoną i siostrą Zeusa, królową Olimpu, boginią niebios i płodności, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa, piękna i rodziny.
Demeter była jednym z pradawnych bóstw przyrody, boginią płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Nazywano ją „panią ziarna”, „panią zbóż”. Według Teogonii Hezjoda …
Była opiekunką ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Reprezentowała moralną ideę czystości i trwałości rodzinnego życia…
Był bogiem umierających i konających, przewoźnikiem dusz przez rzekę Acheron (lub Styks).
Charon to posępny starzec, bezwzględny i bezlitosny. Nikt żywy nie miał wstępu do jego łodzi …
Była boginią miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Była też najbardziej urodziwą boginią greckiego Olimpu.Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. edług jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i wyłoniła się z piany morskiej…
Była boginią sprawiedliwości, prawa i wiecznego porządku.
Temida była córką Uranosa i Gai. Wyszła za mąż za Zeusa (była jego drugą żoną). Z ich związku narodziły się trzy hory – Eunomia, Dike, Ejrene – oraz trzy Mojry , dziewica Astraja (uosobienie sprawiedliwości) oraz …
Posejdon był bogiem mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy i rybaków.
Był synem Kronosa i Rei, bratem Hadesa, Hery, Demeter, Hestii i Zeusa. Zaraz po urodzeniu padł ofiarą opętanego żądzą władzy ojca i został przez niego połknięty. Uratowany po kilku latach…
Hefajstos był bogiem ognia, kowali i złotników. Brzydki samotnik, skryty w sobie a jednocześnie mąż majpiękniejszej bogini – Afrodyty…