Nike, bogini zwycięstwa

Nike w mitologii greckiej

Była uosobieniem zwycięstwa, zdobiła często pomniki upamiętniające słynne wiktorie odniesione w bitwach. Przedstawiano ją jako młodą kobietę ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni. Jest opiekunką sportowców i wojowników.

Należała do pierwszego, starszego od Olimpijczyków pokolenia bogów . Jest córką tytana Pallasa i bogini podziemnej rzeki Styks. Towarzyszyło jej w boju rodzeństwo: Zelos – współzawodnictwo, Kratos – siła i Bia – przemoc.

Atrybutem Nike są skrzydła, gałązka oliwna (inaczej palmowa) i wieniec na głowie.

Nike w sztuce

Postać Nike została przejęta w chrześcijaństwie. Wczesnym przykładem adaptacji jest mozaika w bazylice akwilejskiej (około 315 r.), gdzie postać Nike stoi pomiędzy koszem chleba i kielichem, powiewa nad nimi wieńcem oraz palmą na znak, że dary eucharystyczne wyobrażają zbawcze zwycięstwo Chrystusa.

Najsłynniejsze wyobrażenia Nike to Nike z Olimpii Pajoniosa z Mende, Nike z Samotraki (w paryskim Luwrze), Nike z Delos i warszawska Nike.

Nike występuje w wielu utworach literackich, na przykład w liryku Zbigniewa Herberta pod tytułem Nike która się waha, gdzie sama jest świadkiem bitwy. Podmiot liryczny zorientowany narracyjnie opisuje jej – typowe dla ludzi, nietypowe dla bóstwa – wahanie, czy wyrazić swoje uczucia.

Bohaterowie sesji zdjęciowej

W rolę Nike wcieliła się Paula Dzwonik, skrzydła i sukienka są autorstwa Ewy Jobko, makijaż, uczesanie przygotowała Ewelina Łośko .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz