Wassily Kandinsky

Rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca i jeden z przedstawicieli abstrakcjonizmu. Autor prac trudnych w odbiorze, niejednoznacznych, metafizycznych. Twórca określenia „dzieło sztuki jest bramą do transcendencji”.

Wassily Kandinsky nigdy nie był moim ulubionym autorem. Nie potrafiłem odnaleźć się w świecie Jego kwadratów i prostokątów, nie potrafiłem docenić kompozycji barwnych, które tworzył. Widocznie moja brama do transcendencji była gdzie indziej 🙂 A jednak na skutek pewnego przypadku Wassily Kandinsky stał mi się bliższy.

Konkurs w magazynie ``MAKE - UP Trendy

Magazyn „MAKE-UP Trendy” regularnie organizuje konkursy makijażowo – fotograficzne, a ja wraz z moją fantastyczną Eweliną, bierzemy w nich udział. Dużym zaskoczeniem dla nas był temat ogłoszony w letnim numerze magazynu. Brzmiał on: Inspiracje malarstwem – Wassily Kandinsky. Abstrakcjonizm nie jest nam bliski, ale postanowiliśmy się zmierzyć z tematem 🙂.

Koncepcja

Edytorial konkursowy musi spełniać kilka wymogów. Zdjęcia muszą stanowić spójną całość wizualną, muszą zawierać przynajmniej trzy zmiany makijażu, prace muszą odwoływać się do tematu konkursu. Dodatkowo, żeby zaistnieć w konkursie, prace powinny być oryginalne, ciekawe, profesjonalnie wykonane.

Długo zastanawialiśmy się nad koncepcją wizualną zdjęć.  Poszukaliśmy prac Artysty w necie, trochę poczytaliśmy o Jego twórczości. Sporo dyskutowaliśmy, ale żaden z pomysłów nie wydał nam się szczególnie oryginalny. Aż wreszcie padł pomysł, żeby wpisać twarz modelki we fragment obrazu, odwzorowując na dziewczynie część malowidła. Ewelina zaproponowała, żeby obraz był czarnobiały a rysunek na twarzy kolorowy. Wreszcie mieliśmy koncepcje, która nam się spodobała 🙂 Ale droga do realizacji prosta nie była.

Przygotowania do sesji

Przygotowania do sesji zaczęliśmy od znalezienia modelki, która chciałaby wziąć udział w tym nieco szalonym projekcie 🙂 Udział w sesji zaproponowaliśmy Karolinie Podolak, pięknej, doświadczonej modelce, z którą wcześniej realizowaliśmy już inny projekt konkursowy. Zgodziła się, chyba nie do końca zdając sobie sprawę z tego, na co się pisze 🙂

Ewelina przygotowała plansze. Na arkusze białej pianki przeniosła fragmenty prac artysty. Później już tylko makijaż, wpasowanie Modelki w obraz i zdjęcia.

Zdjęcia robiłem aparatem Nikon D800 z dopiętym obiektywem Sigma 135/1.8 Art. Scenę oświetliłem dwoma lampami błyskowymi ustawionymi jako „clamshell”. Na obie lampy założyłem beauty dish’e – 70cm i 40cm.

Inspiracje

Zdecydowaliśmy się wykorzystać fragmenty dwóch obrazów Kandinskiego „BLACK AND VIOLET”, „WEICHES HART” oraz grafiką stworzoną przez Google z okazji 140 urodzin Artysty.